Artykuły

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę fotowoltaiczną?

Wybór wykonawcy instalacji fotowoltaicznej nie jest łatwy, bo na rynku pojawiło się wiele nowych podmiotów, gdy tylko o fotowoltaice zrobiło się głośno. Warto jednak dobrze zastanowić się, komu powierzymy montaż fotowoltaiki. Od tego zależy, czy instalacja będzie nam dobrze służyła przez lata, a nieraz także to, czy będzie wydajnie działała i dobrze spełniała swoją rolę.

Dlaczego wybór wykonawcy jest tak istotny?

Jeśli montaż zostanie przeprowadzony niezgodnie z instrukcją, może to skutkować utratą gwarancji na całą instalację. Co więcej, źle wykonany montaż może spowodować, iż instalacja będzie działała nieprawidłowo lub nawet wcale. Zaniedbania podczas montażu są przy tym zwyczajnie niebezpieczne – mogą doprowadzić nawet do pożaru. Jeśli firma zaangażowana do montażu fotowoltaiki jest nieprofesjonalna, w przypadku problemów z instalacją, nie będzie można oczekiwać serwisowania lub wsparcia w rozwiązaniu usterki.

Zakładanie fotowoltaiki Warszawa – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

Warto kierować się kilkoma zasadami, wybierając wykonawcę instalacji fotowoltaicznej. Przede wszystkim nie należy podpisywać umowy bez analizy – dobrze jest na spokojnie zapoznać się z ofertą firmy, poczytać opinie na jej temat i przemyśleć oferowane warunki. Dobrze też zawczasu zapoznać się z warunkami gwarancji i zweryfikować moc instalacji, jaką proponuje dana firma – warto pamiętać, że moc musi być dobrze dobrana, aby instalacja była oszczędna.

Sprawdzony wykonawca fotowoltaiki

Tym, co zawsze się sprawdza, jest prośba o referencje – profesjonalne firmy posiadają takie dokumenty i mogą pochwalić się zdjęciami z wykonanych instalacji. Nieraz jest możliwość, aby gotową instalację zobaczyć w rzeczywistości, jeśli firma pracowała w niedalekiej okolicy. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, czy instalacja jest wykonana estetycznie, a jeśli montaż jeszcze trwa – jak pracuje ekipa, czy przestrzega norm BHP, odpowiednio obchodzi się z modułami (w rękawiczkach, nie pozostawia zabrudzeń, nie chodzi po modułach itp.). Dobrze też zapoznać się z tym, jakie panele czy falowniki montuje dany wykonawca.