Artykuły

Jak właściwie powstaje prąd ze słońca?

Zakładanie fotowoltaiki to popularne rozwiązanie wśród osób, które chcą zaoszczędzić na coraz wyższych rachunkach za prąd, a także pozytywnie oddziaływać na środowiska. Jak jednak w zasadzie działa fotowoltaika i jak produkowany jest prąd ze słońca?

Metody OZE (odnawialnych źródeł energii), w tym zakładanie fotowoltaiki, są w Polsce coraz bardziej powszechne. Wiele osób decyduje się na montaż paneli PV, aby w ten sposób przekształcać promienie słoneczne w prąd i zyskiwać zupełnie darmową energię elektryczną.

Jak działa fotowoltaika?

Aby zrozumieć, w jaki sposób z energii słonecznej powstaje prąd, warto sprawdzić, jak w ogóle zbudowana jest taka instalacja. Jej głównym elementem są panele słoneczne, gdzie pobierana jest energia słoneczna. Panele zakładane są głównie na dachu. Proces poboru energii przebiega tak, że na ogniwo (składające się z warstwy dodatniej oraz ujemnej) padają promienie słoneczne, które za sprawą zjawiska fotowoltaicznego przemieniają się w prąd. Znaczący jest tutaj fakt, iż pomiędzy warstwą ujemną a dodatnią zachodzi różnica potencjałów, a przepływ prądu uzyskujemy poprzez zamknięcie obwodu.

Prąd stały i prąd przemienny

Produkcja prądu z energii słonecznej to jednak nie wszystko. Napięcie, które się wytwarza w efekcie zjawiska fotowoltaicznego, jest stałe, zaś prąd, z którego korzystamy na co dzień, to prąd przemienny. Aby móc wykorzystać prąd wyprodukowany dzięki panelom fotowolaticznym, należy go dostosować. Właśnie po to instalowany jest inwerter, inaczej falownik – przekształca prąd stały w prąd przemienny.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Prąd ze słońca, który uzyskujemy dzięki fotowoltaice, ma rozliczne zalety. Przede wszystkim zapewnia dostęp do darmowej energii elektrycznej, co w obliczu coraz wyższych cen prądu nie pozostaje bez znaczenia. Dodatkowo instalację zamontować można przy wykorzystaniu dotacji czy dofinansowań, co obniża potrzebny nakład finansowy. Równie ważny jest pozytywny wpływ na środowisko, związany z wykorzystywaniem OZE zamiast paliw kopalnych. Sama inwestycja zwrócić się może już w kilka lat! Ważne jest także, że instalacja PV jest lekka, łatwa w montażu i nie rzuca się w oczy, dzięki czemu nie ingeruje w naturalny krajobraz. Jesteś zainteresowany pozyskiwaniem prądu ze słońca? Zapraszamy do kontaktu z nami!