Artykuły

Jak możemy chronić nasze środowisko?

Wiele mówi się współcześnie o ochronie środowiska – prmowane są działania, które mają na celu poprawę kondycji naszej planety oraz zapobieganie, w dłuższej perspektywie, m.in. zmianom klimatycznym. Co możemy robić na co dzień, aby żyć ekologicznie?

Naukowcy od dłuższego już czasu alarmują, że świadoma ochrona naszego środowiska jest konieczna, jeśli chcemy uniknąć zmian klimatycznych i innych następstw dużej ingerencji człowieka w świat natury. Nie da się ukryć, że na przestrzeni wieków ludzkość znacząco zdynamizowała eksploatację naszej planety. Dlatego tak istotne jest, aby podejmować na co dzień wybory, które pozwolą nam chronić przyrodę i zatrzymać globalne ocieplenie.

Zainwestuj w odnawialne źródła energii

Jedną z podstawowych zmian, które warto wdrażać, jest zaprzestanie korzystania z paliw kopalnych i przejście na „zieloną stronę mocy”. Odnawialne źródła energii umożliwiają nam wytwarzanie energii w sposób nieszkodliwy dla przyrody – nie wyczerpują się. Można zatem bez szkody dla środowiska wytwarzać energię np. z wody, wiatru czy słońca.

Fotowoltaika cieszy się w Polsce szczególną popularnością, otrzymać można także różnorakie dotacje. Panele fotowoltaiczne zapewnią duże oszczędności na rachunkach, a przy okazji są rozwiązaniem ekologicznym. Jeśli interesuje Cię montaż paneli PV, pomoże w tym nasza firma fotowoltaiczna. Warszawa jest naszą siedzibą, jednak działamy w całym kraju.

Zamień samochód na komunikację publiczną lub rower

Tym, co możemy na co dzień zrobić, aby korzystnie oddziaływać na nasze środowisko, jest zmiana codziennych nawyków związanych z dojazdem do szkoły czy pracy. Zamiast przemieszczać się wszędzie samochodem, można przecież skorzystać z komunikacji miejskiej albo przesiąść się na rower, co będzie pozytywnie wpływać na jakość naszego powietrza, a zarazem na zdrowie.

Ogranicz plastik

Warto eliminować produkcję śmieci, szczególnie tych, które rozkładają się latami, jak na przykład plastik. Zamiast na każdych zakupach kupować plastikową torbę, warto zaopatrzyć się w torby wielorazowe, najlepiej bawełniane i w ten prosty sposób również dbać o środowisko. Dobrą praktyką jest również zrezygnowanie z pakowania pojedynczych produktów w foliowe woreczki.

Segreguj odpady

Tym, co pozwala na co dzień dbać o naszą planetę, jest segregacja odpadów. Duża część z nich może zostać poddana recyklingowi i zyskać w ten sposób drugie życie. Wystarczy, że zadbasz o to, aby rozdzielać odpady papierowe, szkło, plastiki i resztki organiczne – warto robić to przy każdej okazji, nie tylko w domu.

Oszczędzaj wodę

Tym, co możemy robić, aby chronić środowisko, jest oszczędzanie wody. Warto zwrócić uwagę, ile wody wykorzystujemy na kąpiel, do mycia naczyń, prania czy podlewania roślin w ogrodzie. Sposobem na oszczędność wody jest szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie, korzystanie ze zmywarki zamiast mycie naczyń pod bieżącą wodą, a także agregacja deszczówki i używanie jej do podlewania kwiatów czy trawnika.

Korzystaj z produktów wielokrotnego użytku

Używamy codziennie wielu produktów, które z łatwością można zastąpić ich ekologiczną wersją. Przykładem są plastikowe słomki (versus słomki metalowe), ręczniki papierowe (versus ściereczka bawełniana), woda w butelce plastikowej (versus przefiltrowana woda z kranu we własnym bidonie) czy wspomniane już jednorazowe plastikowe torby na zakupy (versus wielorazowe z bawełny. To małe wybory każdego dnia pozwalają skutecznie zadbać o nasz wspólny dom – Ziemię!