Artykuły

Instalacja fotowoltaiczna – dobre rozwiązanie na niepewne czasy

Instalacja fotowoltaiczna nie bez powodu cieszy się w Polsce ostatnio dużym zainteresowaniem. Rosnące koszty związane z rachunkami za prąd oraz gaz, a także galopująca inflacja to niektóre czynniki, które sprawiają, iż coraz więcej Polaków decyduje się na alternatywę.

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce powstają coraz częściej. Ostatnie lata to swoisty boom, jeśli chodzi o montaż paneli słonecznych. Największy wzrost przypada na lata 2020 i 2021. Rok 2020 był rekordowym w historii, jeśli chodzi o rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Zgodnie z raportem Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021, opublikowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej, na koniec 2020 roku moc zainstalowanych instalacji PV w Polsce wynosiła prawie 4 GW, co oznacza, iż w porównaniu rok do roku zamontowano o 200% więcej instalacji. Co przyczynia się do sukcesu fotowoltaiki w Polsce? Z pewnością fakt, iż jest to stabilne rozwiązanie w niepewnych czasach.

Stały wzrost cen prądu

Rachunki za prąd są w Polsce coraz wyższe. Na początku 2022 roku ceny znów poszły w górę. Szacuje się, iż przeciętne gospodarstwo domowe za prąd zapłaci o 24% więcej niż w 2021 roku. Wpływ na to ma m.in. fakt, iż w życie weszły nowe taryfy sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej. Na cenę prądu przekłada się również profil polskiej energetyki, opartej na paliwach kopalnych, co wiąże się z wysokim kosztem zakupu uprawnień.

Podwyżki gazu

W grudniu 2021 roku prezes URE zatwierdził nową taryfę PGNiG OD dla odbiorców indywidualnych, w gospodarstwach domowych. W związku z tym rachunki za gaz mogą wzrosnąć nawet o 50%. Nic dziwnego, że w tak dynamicznie zmieniających się czasach coraz więcej osób chce zadbać o swój domowy budżet i uniezależnić się od dostawców prądu czy gazu, produkując swój własny prąd i zmieniając sposób ogrzewania czy gotowania (z gazu na prąd wytwarzany we własnej mikroinstalacji).

Smog i zanieczyszczenie środowiska

Czynnikiem, który wiele osób motywuje do zmiany, jest także kondycja naszego środowiska. Rośnie świadomość wpływu wydobycia paliw kopalnych m.in. na jakość powietrza. Z tego powodu, chcąc zatroszczyć się o naszą planetę, wielu Polaków decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, które są dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem, a przy tym znacznie korzystniejszym finansowo.

Dlaczego fotowoltaika?

Montaż paneli słonecznych to skuteczny sposób na bolączki, z którymi mierzy się większość polskich rodzin – wysokie rachunki za prąd czy gaz można zastąpić zredukowanymi niemal do zera kosztami mediów. Prąd ze słońca pozyskujemy za darmo, opłacając jedynie kilka-kilkanaście złotych miesięcznie opłat administracyjnych. Wyprodukowanym prądem możemy ogrzewać dom, likwidując wysokie koszty ogrzewania gazowego. Wymiana sprzętów domowych, takich jak kuchenka czy piekarnik, na te elektryczne również będzie sporą oszczędnością. Daje to dużą niezależność finansową od ciągłych podwyżek i pozwala cieszyć się stabilną sytuacją, a przy tym – wspierać środowisko naturalne.