Fotowoltaika w 2020 roku
Fotowoltaika cieszy się rosnącą z roku na rok popularnością. Czego można spodziewać się, montując panele słoneczne w 2020 roku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Zapowiadane w 2019 roku podwyżki cen prądu do nowy rok stają się faktem. Już wiemy, że boleśnie dotkną gospodarstwa domowe – prąd pójdzie w górę o średnio 11,6% względem rachunków z 2019 roku. Wiele wskazuje na to, że tendencja zwyżkowa cen prądu może się utrzymać. Rozwiązaniem może okazać się montaż paneli fotowoltaicznych, który przełoży się na realne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną.
Fotowoltaika – sposób na oszczędność
Produkcja prądu ze słońca, a więc wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej, to w ostatnich latach coraz bardziej powszechny sposób na obniżenie rachunków za prąd – nawet do zera. Wiele gospodarstw domowych czerpie korzyści w związku z zamontowaniem paneli fotowoltaicznych, równocześnie dbając o nasze środowisko naturalne i wspierając ekologię.
Dotacje na fotowoltaikę
Aby zwiększyć produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych, wprowadzono program dofinansowania dla gospodarstw domowych – „Mój prąd”. Dotacja ta przeznaczona jest na zakup oraz montaż paneli fotowoltaicznych. Program ruszył w 2019 roku i osiągnął sukces – dofinansowano już ponad 13,5 tysiąca instalacji PV. Wciąż do wykorzystania jest jeszcze 90% z przeznaczonego na ten cel budżetu. 12 stycznia 2020 roku ruszył kolejny nabór wniosków do tego programu.
„Mój prąd” – jakie korzyści?
Korzystając z programu „Mój prąd”, odzyskać można nawet do 50% poniesionych na instalację kosztów, jednak nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedną instalację. Programowi „Mój prąd” podlegają mikroinstalacje, których moc wynosi od 2 do 10kW. Otrzymana dotacja pozwala obniżyć koszty związane z wykonaniem instalacji PV, przez co fotowoltaika staje się dostępna dla większego grona odbiorców. Dotacją objęty jest sprzęt (m.in. panele fotowoltaiczne, inwertery, okablowanie), a także robocizna. Co ważne, dotacje przeznaczone są tylko dla osób fizycznych.
Jak zyskać dotację?
Aby uzyskać dotację należy złożyć wniosek. Można ro zrobić drogą elektroniczną (przez Internet) lub tradycyjną, tzn. w wersji papierowej – wniosek należy wówczas złożyć w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub też wysłać go na adres NFOŚiGW za pomocą poczty lub kuriera. Aby poprawnie uzupełnić wniosek i otrzymać dotację, warto skonsultować się z doświadczonym wykonawcą instalacji PV.