Artykuły

Fotowoltaika RATUNKIEM na stałe podwyżki prądu!

Coraz wyższe koszty energii elektrycznej niepokoją wielu Polaków. Niestety wszystko wskazuje na to, że prąd nadal będzie drożał. Gdzie szukać ratunku w obliczu coraz wyższych rachunków? Z pewnością rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest montaż paneli fotowoltaicznych. Dlaczego? Odpowiadamy!

Coraz wyższe ceny prądu

Ceny prądu drastycznie rosną już od dłuższego czasu, a końca tych podwyżek niestety nie widać. Ostatnie dwa lata – począwszy od 2020 roku – przyniosły znaczący wzrost rachunków za energię elektryczną. Wcześniej cena prądu utrzymywała się na pewnym, w miarę stabilnym, poziomie – w latach 2021-2019 średnia stawka za kWh wynosiła 60 groszy. W 2021 roku stawka ta wynosiła już jednak 74 grosze, a obecnie jest to średnio 77 groszy.

Własny prąd ze słońca? Za darmo!

Ponieważ ceny energii elektrycznej galopują, wielu Polaków zastanawia się, jak zniwelować koszt prądu. Niestety trudno ograniczyć zużycie prądu – niemal wszystkie domowe sprzęty zasilane są właśnie energią elektryczną. Rozwiązaniem może być zdecydowanie się na samodzielne wytwarzanie prądu ze słońca, czyli fotowoltaika. Energia elektryczna z promieni słonecznych jest zupełnie darmowa i pozwala uniezależnić się od energii sieciowej oraz wszelkich wahań jej cen.

Jak to działa?

Podstawą instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, w których dochodzi do zamiany energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to zjawisko określane mianem fotowoltaiki. Stały prąd wytworzony w ten sposób przepływa przez falownik, a następnie zostaje przekształcony w prąc 230 V. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale równocześnie wspiera środowisko.

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Dobrze zaprojektowana instalacja PV, obliczona na zapotrzebowanie danego gospodarstwa na prąd, zapewnia energię elektryczną za… 0 złotych miesięcznie! Jedyne koszty, jakie ponoszą właściciele fotowoltaiki, to opłaty administracyjne. Oczywiście koszt sam w sobie to także montaż paneli fotowoltaicznych, jednak ten może zwrócić się w kilka lat! Dodatkowo dostępne są różne formy dofinansowania, które sprawiają, że taka inwestycja może być bardziej dostępna. Jeśli chcesz poznać szczegóły, zapraszamy do PGMPV.