Artykuły

Fotowoltaika – jak zacząć?

Rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej i nie wiesz od czego zacząć? To nic trudnego – warto jednak dobrze zaplanować instalację, dzięki czemu będzie ona zoptymalizowana i przyniesie oszczędności.

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna wśród właścicieli domów oraz firm. Nic w tym dziwnego – dzięki energii ze słońca można zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej to równocześnie ekologiczne rozwiązanie, które wspiera naszą planetę.

Czy to się będzie opłacać?

Inwestorzy zastanawiają się często, czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca. Dzięki dobrze dobranej instalacji, adekwatnie do potrzeb danego gospodarstwa lub firmy, zaoszczędzić można każdego roku sporą kwotę. Kluczowe jest to, by poprawnie dobrać moc instalacji względem aktualnego zużycia energii – pomoże w tym z pewnością doświadczona firma montażowa.

Żeby to prawidłowo ocenić, należy przeanalizować rachunki za energię i to, ile dom zużywa rocznie prądu. Aby oszacować, jakie oszczędności może nam zapewnić instalacja fotowoltaiczna, warto sięgnąć do kalkulatora – odpowiednie narzędzie można znaleźć w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło „fotowoltaika kalkulator”.

Audyt fotowoltaiczny

Aby instalacja fotowoltaiczna dobrze spełniała swoje funkcje i przynosiła oszczędności, warto ocenić sytuację wyjściową. Bezpłatny audyt fotowoltaiczny, który przeprowadza firma montażowa, pozwala ocenić, czy w danym budynku możliwy jest montaż instalacji fotowoltaicznej. W zdecydowanej większości przypadków nie ma ku temu przeciwwskazań.

Sprawdzane jest także, z której strony na budynek pada słońce – aby właśnie w tym kierunku zamontować panele fotowoltaiczne. Firma, po zapoznaniu się z budynkiem, może ocenić także koszt montażu instalacji fotowoltaicznej oraz czas potrzebny na wykonanie prac montażowych.

Doświadczeni doradcy

W podjęciu decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej z pewnością pomoże rzetelna informacja na temat realnych możliwości – warto zdać się tutaj na ekspertów w tej dziedzinie, którzy przeprowadzą audyt, pomogą obliczyć, na jakie oszczędności może liczyć inwestor, a także zaprojektują całą instalację, tak by jak najlepiej pełniła swoje funkcje.

Zapoznaj się z innymi artykułami: