Artykuły

Fotowoltaika dla firm – czy warto?

Czy fotowoltaika dla firm się opłaca? Z czym wiąże się instalacja paneli słonecznych w przedsiębiorstwie? Omawiamy najważniejsze atuty z tym związane.

Rosnące ceny prądu to bolączka nie tylko gospodarstw domowych, ale także właścicieli przedsiębiorstw. Nie od dziś wiadomo także, że podwyżki cen prądu przekładają się na ceny oferowane przez przedsiębiorców na produkty i usługi, które oferują konsumentom. Rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a także nierzadko pozostać konkurencyjnym cenowo, jest montowanie w firmach instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – energia ze słońca zupełnie za darmo

Panele słoneczne produkują energię ze słońca. Taki sposób pozyskiwania darmowej energii elektrycznej jest coraz bardziej popularny i zyskuje coraz więcej sprzymierzeńców. Fotowoltaika coraz częściej pojawia się nie tylko na dachach domów, ale i na dachach firm czy zakładów produkcyjnych. Dzięki instalacji PV można znacznie obniżyć rachunki za prąd. Zależy to oczywiście od tego, jak dużą instalację zamontuje dana firma – warto pamiętać, że kluczem do oszczędności jest odpowiedni dobór mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego danego przedsiębiorstwa. Prąd, który powstanie ze słońca, właściciele firm mogą wykorzystać do własnych celów, a pozostałe nadwyżki – mogą sprzedać do sieci energetycznej.

Atuty związane z instalacją PV w firmie

  1. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że fotowoltaika zapewnia firmie niezależność energetyczną. Przedsiębiorca sam produkuje energię, którą następnie zużywa lub magazynuje – nie musi się więc obawiać niedoborów prądu, które mogą generować straty, a także może zyskać na sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek.
  2. Ponadto, firmy produkujące własny prąd ze słońca dbają o środowisko – inwestycja firmy w odnawialne źródła energii to działanie proekologiczne, które także przekłada się pozytywnie na wizerunek firmy.
  3. Za sprawą nowelizacji ustawy o OZE przedsiębiorca może sprzedawać energię, a także magazynować ją i wykorzystywać zmagazynowane podwyżki (wytworzone np. w czasie weekendu, kiedy firma nie pracuje) w razie potrzeby.
  4. Szybki zwrot inwestycji – już po kilku latach firma może osiągnąć całkowity zwrot z poniesionej inwestycji.