Artykuły

Fotowoltaika a płaski dach

Polski krajobraz od kilku lat urozmaicają panele fotowoltaiczne montowane na dachach domów. To popularne rozwiązanie, oszczędne i ekologiczne. Czy fotowoltaikę można zamontować jednak na każdym dachu, w tym na dachu płaskim? Odpowiadamy.

Panele fotowoltaiczne nie są już niczym zaskakującym, jak to było jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj normalnym widokiem są panele montowane przede wszystkim na skośnych dachach. Taki montaż jest prosty i pozytywnie wpływa na wydajność instalacji (poprzez ekspozycję na słońce). A co z dachami płaskimi? Jak taki montaż wygląda i czy takie rozwiązanie dobrze się sprawdza?

Fotowoltaika na dachu płaskim

Montaż paneli PV na dachach skośnych pozwala optymalizować wydajność instalacji, ponieważ umożliwia pożądany kąt nachylenia paneli (30-40 stopni). W przypadku dachów prostych lub takich, gdzie kąt nachylenia jest dużo niższy montaż paneli PV jest jak najbardziej możliwy, należy jednak zastosować tutaj wsporniki, które zwiększą kąt ich nachylenia. Plusem może być w takiej sytuacji możliwość wykorzystania całej powierzchni dachu, co w przypadku dachów skośnych nie jest możliwe.

Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim

Montaż paneli PV na dachu płaskim wymaga wykorzystania modułów, które podnoszą kąt nachylenia paneli do około 15 stopni. Z uwagi na bezpieczeństwo niewskazane jest uzyskiwanie większego kąta nachylenia (konstrukcja mogłaby nie wytrzymać pod naporem silnego wiatru). Nie będzie to rozwiązanie tak wydajne jak w przypadku skośnego dachu, ale wciąż będzie jak najbardziej korzystne. Warto pamiętać, że istotne jest zapewnienie pełnej szczelności hydroizolacyjnej dachu, a także zadbanie o trwałość konstrukcji nośnej, na której zamontowane zostaną panele. Konstrukcję wspierającą panele fotowoltaiczne wykonuje się z lekkiego, lecz trwałego aluminium.

Jeśli interesuje Państwa montaż paneli fotowoltaicznych, ale posiadacie płaski dach, to nic straconego! Zapraszamy do kontaktu, a nasi doświadczeni eksperci doradzą, w jaki sposób najlepiej wykorzystać powierzchnię dachu, aby skutecznie obniżyć rachunki!