Artykuły

Energia słoneczna = niższe rachunki za prąd

Czy wiesz, że w ciągu jednej godziny Słońce dostarcza naszej planecie więcej energii niż zużywamy na Ziemi w ciągu całego roku? To między innymi z tej przyczyny wytwarzanie energii elektrycznej ze światła słonecznego uznawane jest technologią przyszłości.

Słońce to jedna z miliardów gwiazd. Dla nas, mieszkańców Ziemi, ma jednak wyjątkowe znaczenie, gdyż znajduje się najbliżej naszej planety. Promieniowanie elektromagnetyczne wysyłane przez słońce umożliwia życie na Ziemi. Ilość energii słonecznej, która dociera do powierzchni naszej planety, wielokrotnie przekracza zapotrzebowanie ludzkości na energię.

Energia słoneczna – jej popularność rośnie

Właśnie z tego powodu – jako że zasoby konwencjonalnych źródeł energii kończą się – energia ze słońca oraz metody przekształcania promieniowania słonecznego w inne formy energii stają się coraz bardziej popularne. Warto podkreślić, że pozyskiwanie energii ze słońca nie przyczynia się do zubożenia naturalnych zasobów, a panele słoneczne (instalowane głównie na budynkach mieszkalnych) nie wpływają na otaczający nas krajobraz. Coraz więcej osób montuje instalacje fotowoltaiczne także z uwagi na przyznawane dotacje, wynikające z polityki Unii Europejskiej w tym zakresie.

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Fotowoltaika zajmuje się procesem przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. Inaczej mówiąc, przedmiotem zainteresowań tej dziedziny jest wytwarzanie prądu elektrycznego ze słońca za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to, odkryte w 1839 roku, wykorzystuje się w ogniwach fotowoltaicznych. Dzięki niemu, montując na dachu tzw. solary na prąd, składające się właśnie z ogniw fotowoltaicznych, można sporo zaoszczędzić, skutecznie obniżając rachunki za energię elektryczną – a nawet uzyskać prąd za darmo. A to dlatego, że za pomocą odpowiedniej instalacji produkuje się prąd we własnym zakresie.

Fotowoltaika na świecie

Potencjał energii słonecznej od lat wykorzystywany jest zagranicą – nie tylko tam, gdzie słońce świeci przez cały rok. Olbrzymie farmy fotowoltaiczne znajdują się m.in. w Chinach, Indiach, USA czy Arabii Saudyjskiej, Japonii czy Australii. Także w miejscach, które są mniej nasłonecznione, jak np. w sąsiednich Niemczech, w związku z przeprowadzaną w tym kraju rewolucją energetyczną, zainwestowano olbrzymie sumy m.in. w fotowoltaikę.

Fotowoltaika w Polsce

Biorąc pod uwagę trendy oraz dotacje i ułatwienia administracyjne, można się spodziewać, że coraz więcej Polaków zdecyduje się w najbliższych latach na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu lub firmie. Dzięki energii słonecznej, dostępnej za darmo, można skutecznie oszczędzać i uniezależnić się od stale rosnących cen prądu. Ma to także znaczenie ekologiczne – wykorzystując energię ze słońca, możemy przyczynić się do polepszenia kondycji naszej planety.

Zapoznaj się z innymi artykułami: