Artykuły

Czy panele fotowoltaiczne mogą być niekorzystne dla zdrowia?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala chronić środowisko, a przy tym – oszczędzać sporo na rachunkach za prąd. Pojawiają się jednak głosy, że niekorzystnie wpływa na zdrowie. Jakie są fakty?

Jednym z głównych celów, dla których montowana jest instalacja fotowoltaiczna, jest ochrona środowiska. Nie bez przyczyny konwencjonalne technologie elektroenergetyczne są zastępowane technologiami OZE. Wytwarzanie energii elektrycznej z drewna, węgla kamiennego czy brunatnego szkodzi naszej Planecie, ale również naszemu zdrowiu. Wystarczy wskazać choćby na smog, którego szkodliwe skutki są coraz częściej wskazywane przez lekarzy. Spotkać można jednak opinie, że panele fotowoltaiczne również stwarzać mogą zagrożenie. Warto rozwiać wątpliwości.

Czy panele fotowoltaiczne mogą stwarzać zagrożenie?

Wiele zależy od tego, w jaki sposób przebiega proces produkowania paneli fotowoltaicznych. Przestrzeganie norm i zwykła uczciwość producentów wpływa pozytywnie na jakość paneli, tym samym redukując ich ewentualną szkodliwość. Przy zakupie warto zatem unikać paneli podejrzanie tanich czy pochodzących od nieznanych producentów i przeprowadzić wnikliwy research przed zakupem.

Z uwagi na obecność śladowych ilości pierwiastków takich jak fluor, gal bądź kadm, konieczne jest, aby unikać uszkodzenia struktury tych komponentów instalacji PV. Nie ma powodu, aby obawiać się sprawnych, a także nienaruszonych mechanicznie paneli fotowoltaicznych. Gdy panele się zużyją, należy je w określony sposób zutylizować.

Panele PV na dachu – realne zagrożenie

Co może stanowić realne zagrożenie związane z posiadaniem paneli fotowoltaicznych na dachu czy elewacji? Z pewnością może być nim nieprawidłowy montaż instalacji PV. Dlatego tak ważne jest, by – decydując się na montaż paneli – wybierać sprawdzoną i doświadczoną firmę. Błędy wykonane podczas montażu mogą mieć poważne konsekwencje, do których zaliczyć można ryzyko porażenia prądem elektrycznym czy ryzyko pożaru.

O czym warto pamiętać?

Choć znaleźć można informacje o szkodliwości paneli fotowoltaicznych, warto mieć świadomość, że profesjonalnie wykonany montaż z użyciem renomowanych komponentów niweluje wszelkie zagrożenia. Panele fotowoltaiczne to również źródło energii elektrycznej, które nie emituje do środowiska zanieczyszczeń, pozwala również na spore oszczędności.

Podsumowując: Prawidłowo zamontowane panele dobrej jakości, które nie uległy uszkodzeniu nie wpływają niekorzystnie na zdrowie – z pewnością nie bardziej niż konwencjonalne metody pozyskiwania energii.

Zapoznaj się z innymi artykułami: