Artykuły

Czy fotowoltaika ma jakieś minusy?

Fotowoltaika cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Są jednak osoby, które obawiają się montażu paneli PV na swoim dachu, powołując się na minusy takiego rozwiązania. Czy wad fotowoltaiki jest faktycznie tak dużo, a jeśli tak, to co się do nich zalicza? Odpowiadamy!

Nie da się ukryć, że instalacje fotowoltaiczne montowane są na coraz większej ilości polskich dachów. Pozyskiwanie prądu ze słońca ma bowiem liczne plusy, do których można zaliczyć między innymi następujące kwestie:

  • prąd wytworzony z promieni słonecznych jest zupełnie darmowy,
  • własna instalacja fotowoltaiczna to wolność i uniezależnienie się od stałego wzrostu cen prądu,
  • korzystanie z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, chroni nasze środowisko,
  • montaż fotowoltaiki można zrealizować na korzystnych warunkach, na przykład z wykorzystaniem dotacji.

Wciąż jednak pojawiają się sceptyczne głosy na temat takiej inwestycji. Fotowoltaika, tak samo jak każda inna technologia, może posiadać swoje wady. Jest kilka aspektów, o których warto pamiętać, planując montaż instalacji fotowoltaicznej – omawiamy je w tym artykule.

Prąd produkowany jest ze słońca, a co gdy nie świeci?

”Minus”, na który zwracają uwagę niektórzy przeciwnicy fotowoltaiki, stanowi fakt, że prąd produkowany jest w panelach PV ze słońca – a zatem w dni, kiedy słońca jest mniej, produkcja prądu będzie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że panele nie będą pracować – wręcz przeciwnie, nawet w pochmurne czy zimowe dni panele wytwarzają prąd. Jedynie nocą panele nie działają, nie wpływa to jednak na opłacalność całej inwestycji. To, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na montaż paneli, to ekspozycja – dobrze, by panele były zamontowane w południową stronę, gdzie słońca jest najwięcej, a także w miejscu, które nie jest zacienione. Pozwoli to zoptymalizować pracę instalacji.

Koszt montażu jest wysoki

Można spotkać się z opiniami, że montaż paneli PV jest zbyt wysoki i nigdy się nie zwróci. Nie jest to jednak prawda. Oczywiście, koszt inwestycji fotowoltaicznej stanowi pewien wydatek, warto jednak pamiętać, że dostępne są rozmaite dotacje, które obniżają koszt instalacji. Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się również w krótkim czasie, równocześnie zapewniając spore oszczędności na przyszłość. Tym, o co warto zadbać, jest odpowiednie dobranie mocy instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego czy firmy.

Pozorna ekologia

Tym, co zalicza się do minusów instalacji PV, jest fakt, że wyprodukowanie paneli fotowoltaicznych związane jest z emisją gazów cieplarnianych. Fotowoltaika to rozwiązanie, o którym mówi się wiele w kontekście ekologii, dlatego dla niektórych osób jest to problematyczne. Warto jednak zwrócić uwagę, że we współczesnym świecie proces produkcji wielu przedmiotów w dużej mierze związany jest z emisją gazów cieplarnianych, a korzystanie z fotowoltaiki w dłuższej perspektywie znacząco wpływa – in plus – na kondycję naszego środowiska.

Instalacja fotowoltaiczna może być niebezpieczna

Pojawiają się też głosy, że instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu może przyczynić się do pożarów. Należy tutaj jednak z całą mocą podkreślić, że kluczowy jest montaż i to, czy został prawidłowo wykonany. Duże znaczenie ma zatem fakt, aby wybrać do montażu instalacji PV doświadczoną ekipę, której specjalizacją jest fotowoltaika. Okolice Warszawy oraz sama stolica to główny teren działalności naszej firmy, a zatem służymy naszym wieloletnim doświadczeniem tym osobom, które poszukują sprawdzonej i solidnej firmy wykonawczej.